17-09-2008
Zawartość strony
Trendy dotyczące rozwoju rynku biopaliw w Polsce i na świecie, uwarunkowania surowcowe, technologia oraz
zagadnienia legislacyjne to główne wątki konferencji „Biopaliwa płynne – perspektywy rozwoju” organizowanej w dniach
16 – 17 września w Sosnowcu.
Konferencja została zorganizowana już po raz trzeci a jej honorowym gospodarzem była Rafineria Trzebinia S.A. Honorowy patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Gospodarki oraz Polska Izba Przemysłu Chemicznego.
Prezes Krajowej Izby Biopaliw Henryk Zamojski przybliżył uczestnikom prognozy dotyczące zapotrzebowania na biopaliwa do 2020 roku oraz podkreślił, że ich realizacja będzie miała istotne znaczenie dla całej gospodarki narodowej. Niekorzystne warunki w 2007 roku sprawiły, że zużycie biopaliw było najniższe od 2004 roku. Dopiero wprowadzenie nowych przepisów a w szczególności NCW sprawiło, że w I kwartale 2008 roku zużycie estrów metylowych oraz bioetanolu wzrosło.
Piotr Prusakiewicz – Członek Zarządu Rafinerii Trzebinia S.A. przybliżył słuchaczom proces wejścia Spółki na rynek biopaliw i rozpoczęcia produkcji biopaliw płynnych w Trzebini. Podkreślił także istotę doświadczenia jakie w produkcji biopaliw posiada Rafineria Trzebinia. Spółka jako pierwszy polski producent biopaliw wytwarza najwyższej jakości estry metylowe co jest efektem ścisłej współpracy z instytucjami badawczymi oraz wysokich kwalifikacji pracowników. Praktyczną stronę działalności instalacji do produkcji biopaliw uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć podczas wycieczki technicznej, która miała miejsce właśnie na terenie zakładu w Trzebini.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane także kierunki badań w zakresie rozwoju biopaliw ujęte w Strategicznych Agendach Badawczych przygotowanych przez Polską Platformę Technologiczną Biopaliw i Biokomponentów.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz urządzenia dla branży były prezentowane przez firmy, które współpracują z przedsiębiorstwami przemysłu chemicznego, rafineryjnego, paliw alternatywnych i energetyki. Oprócz udziału w sesjach tematycznej „Maszyny i urządzenia do produkcji biopaliw” przygotowanych przez prezentujące się firmy uczestnicy mogli odwiedzić także ich stoiska.
Kilkakrotnie nawiązywano do dość kontrowersyjnego dla branży biopaliw twierdzenia, że promocja produkcji biopaliw destabilizuje rynek żywności i przyczynia się do wzrostu cen. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że takie teorie są przesadzone a w odniesieniu do Polski nie mają racji bytu.
Tegoroczna konferencja była polem do spotkań przedstawicieli branży oraz wymiany poglądów i doświadczeń. Aktualna tematyka programu konferencji oraz udział wybitnych ekspertów sprawiły, że prowadzone obrady i dyskusje były bardzo owocne.