Partnerem Konferencji zorganizowanej przez Fabrykę Parafin Naftowax była Rafineria Trzebinia. Wydarzenie miało miejsce w dniach 3-4 września br. w Krakowie.
W dwudniowej konferencji wzięło udział około 100 uczestników, którymi byli przedstawiciele głównych firm wykorzystujących surowce parafinowe w swojej działalności, a mianowicie producenci i dystrybutorzy gaczy parafinowych, parafin, olejów bazowych, wosków parafinowych, olejów roślinnych, świec i zniczy, nawozów, płyt MDF, brykietów parafinowych, wyrobów gumowych i mieszanek gumowych oraz granulatów obuwniczych i technicznych.
Wśród paneli dyskusyjnych znalazły się zagadnienia dotyczące miejsca parafin na rynkach świec, antyozonantów, antyzbrylaczy do nawozów, ich własności i zastosowania. Poruszone zostały tematy technologii otrzymywania wosków oraz jakości gaczy parafinowych, a także standardów normy RAL.
Konferencję rozpoczął w imieniu organizatora spotkania Pan Marek Kobak, Prezes FP Naftowax. W swym wystąpieniu skupił się na strukturze podaży i popytu na woski parafinowe i perspektywach ich rozwoju do 2020 roku.
Jako drugi prezentację wygłosił Pan Bernd Laudi, przedstawiciel firmy Global Wax Solutions S.L. Pan Laudi omówił różne możliwe sposoby otrzymywania parafiny, jej własności i możliwe substytuty – woski roślinne, stearyna, oleje otrzymywane z ryb, nasion soi, słonecznika i rzepaku czy owoców palmowca, a także z tłuszczów zwierzęcych. Dodał, że głównym substytutem używanym do produkcji świec jest obecnie olej palmowy. Zaznaczył, że dzięki swoim szczególnym właściwościom, którymi jest m.in.: topnienie, wodoodporność, natłuszczanie, wysoka lepkość i wysoki punkt krzepnięcia parafina może mieć nawet ponad 100 zastosowań, a najbardziej popularne to: produkcja świec, impregnacja papieru, drewna, produktów garbarskich, opakowań, natłuszczanie zewnętrznej powierzchni produktów wytłaczanych z PCV, produkcja nawozów sztucznych, odpierzanie ptactwa, zamykanie kartonów i prace introligatorskie czy jako składnik leków i kosmetyków czy tekstyliów. Jako podsumowanie Pan Bernd Laudi podkreślił, że w przyszłości parafiny czy to pochodzące z oleju mineralnego czy z procesu GTL lub CTL, będą bardzo ważne dla przemysłu, a stosowanie wosków z zasobów odnawialnych będzie rosło. Z kolei substytucja parafiny przez alternatywne produkty jest pod silnym wpływem zmian cen różnych dostępnych surowców.
Kolejną tematyką były standardy normy RAL, które omówił Pan Volker Albrecht z DEKRA Industrial GmbH. Pan Albrecht rozpoczął swoją prezentację od etymologii słowa „jakość” oraz wskazał kategorie jakie stosuje się przy ocenie jakości świec i surowców świecowych. Znak jakości RAL wskazujący na stałą, wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów świecowych, określenie minimalnych wymagań w zakresie surowców świecowych i zachowania podczas palenia świec to kluczowe założenia standardów normy RAL. Pan Albrecht omówił wymagania i limity jakie winna spełniać parafina, stearyna, olej czy tłuszcze jako surowce powszechnie stosowane do produkcji świec. Zaznaczył, że dzięki spełnieniu standardów normy RAL otrzymuje się szereg korzyści dla swoich produktów. Ponadto dobór składników musi być zgodny z zasadami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Podsumowując prelekcję Pana Albrechta warto przytoczyć myśl Williama A. Foster, którą zacytował na wstępie „Jakość nigdy nie była dziełem przypadku. Zawsze jest rezultatem wysokiej szczerej intencji, wysiłku, inteligentnego kierunku wykorzystania umiejętności. Reprezentuje on mądry wybór z wielu alternatyw”.
Na zakończenie pierwszej części rynek antyozonantów omówił Pan Marek Gardavsky z firmy WERBA CHEM Austria. Pan Gardavsky wskazał praktyczne zastosowanie wosków jako antyozonantów w przemyśle gumowym. Zademonstrował przykłady produktów gumowych poddanych działaniu promieni UV czy ozonu, na powierzchni których nie zastosowano zabezpieczenia w postaci wosku. Szeroko podkreślał zalety i korzyści z użycia wosków w produktach z gumy. Przedstawił także zawartość wosku w poszczególnych częściach i rodzajach opony. Na zakończenie omówił udział procentowy w rynku oraz wielkości produkcji poszczególnych firm oponiarskich na świecie, produkujących opony do samochodów osobowych, ciężarowych, rowerów czy motocykli.
Drugi panel dyskusyjny rozpoczął Pan Bart Jurrjens z firmy IOI Loders Croklaan Europe, który przedstawił aktualną sytuację i trendy na rynku parafinowym i rynku olejów palmowych. Omówił sposoby otrzymywania oleju palmowego oraz szczególne własności oleju palmowego, dzięki którym jest on dobrym substytutem parafiny, oraz prognozowaną przyszłość i wielkość produkcji olejów palmowych na świecie.
Przyszłość w technologii otrzymywania wosków omówił Pan Grzegorz Semerjak z Rafinerii Trzebinia S.A.. Na wstępie swojej prezentacji przedstawił podział wosków i wielkość popytu na woski wg rodzajów i aplikacji na świecie w 2012 i zakładaną na rok 2020. Omówił sposób otrzymywania gaczy parafinowych, olejów bazowych I,II i III grupy oraz gaczu brightstock a także parafiny, specyfików parafinowych i wosków. Dokonał również analizy przyczyn wzrostu popytu na III grupę olejów bazowych. Zwrócił uwagę na potencjał biomasy, proces jej zgazowania i możliwość otrzymywania frakcji woskowej i porównał jej parametry z parametrami gaczu ciężkiego, średniego i lekkiego.
Pan Mirosław Popławski, reprezentujący firmę Unimot Express przedstawił rozwój i zmiany na rynku olejów bazowych, dane liczbowe dotyczące zużycia środków smarnych, światowej produkcji i zapotrzebowania na oleje bazowe grupy I, II i III do 2020 roku.
Jako ostatni w pierwszym dniu Konferencji wystąpił Pan Piotr Multon z Orlen Oil, który omówił kwestie technologii produkcji gaczy parafinowych i ich jakości oraz technologię produkcji olejów bazowych II i III grupy oraz ich wpływ na produkcję gaczy parafinowych. Przedstawił parametry olejów bazowych w podziale na 5 grup, sposób produkcji i otrzymywania olejów bazowych przy użyciu różnych instalacji. Podobnie jak jego przedmówca, podsumował sytuację na światowych rynkach olejów bazowych.
Drugiego dnia Konferencji dyskusje toczyły się już w trzech mniejszych grupach zrzeszających zainteresowanych tematyką: antyzbrylaczy do nawozów, antyozonantów oraz gaczy parafinowych i parafin.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za liczne przybycie i czynny udział w dyskusjach.